INDEX
The INDEX motor is a reliable and efficient shaded pole motor designed for various industrial applications, offering robust performance and durability.
Additional information
| Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Power Rating | 1/4 HP |
| Voltage | 115 V |
| Motor Type | Shaded Pole |
| Frame Material | Aluminum |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| RPM | 1725 |
| Mounting Type | Foot Mount |
| Weight | 10 lbs |
| Amperage | 2.5 A |
| Noise Level | 50 dB |
| Dimensions | 8 x 6 x 6 inches |
| Airflow | 300 CFM |
-

800-LG
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -

737-414
$0.00 Add to cart -

WTL50
$8,522.00 Add to cart -

Paints brush
$15.00 Add to cart







Reviews
There are no reviews yet.