As this is your own product, the "Add to Cart" button has been removed. Please visit as a guest to view it.
29550
$1,915.00
The NESCO part number 29550 is an Intermediate Vertical S connector designed for reliable electrical connections in industrial applications.
Additional information
| Size | 3.5 in x 2.5 in x 1.5 in |
|---|---|
| Box | 1 |
| Packaging Case | 10 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 600 V |
| Amperage | 30 A |
| Dimensions | 3.5 in x 2.5 in x 1.5 in |
| Material | Thermoplastic |
| Color | Black |
| Connector Type | Intermediate Vertical S |
| Temperature Rating | -40°C to 90°C |












Reviews
There are no reviews yet.