131 MM
$0.00
The industrial part number 131 is a high-efficiency shaded pole motor designed for reliable performance in various applications.
Additional information
| Frequency | 60 Hz |
|---|---|
| Power Rating | 1/20 HP |
| Voltage | 115 V |
| Motor Type | Shaded Pole |
| Frame Material | Aluminum |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| RPM | 1550 |
| Mounting Type | Foot Mounted |
| Weight | 5 lbs |
| Amperage | 1.2 A |
| Noise Level | 45 dB |
| Dimensions | 6 x 6 x 4 inches |
| Airflow | 50 CFM |
-

RWDR15/10
$3,662.00 Add to cart -

800-LR
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale!

Hand hammer
Original price was: $3.00.$2.00Current price is: $2.00. Add to cart -

138-008
$0.00 Add to cart -
Sale!

Jack hammer
Original price was: $25.00.$20.00Current price is: $20.00. Add to cart -

138-011
$0.00 Add to cart






Reviews
There are no reviews yet.