5100A
$0.00
The FASCO 5100A is a high-performance shaded pole motor designed for various industrial applications, providing reliable operation and efficient airflow.
Additional information
| Frequency | |
|---|---|
| Power Rating | |
| Voltage | |
| Motor Type | |
| Frame Material | |
| Bearing Type | |
| Enclosure Type | |
| RPM | |
| Mounting Type | |
| Weight | |
| Amperage | |
| Dimensions | |
| Airflow | |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 1/20 HP |
| Voltage | 115 V |
| Motor Type | Shaded Pole |
| Frame Material | Steel |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| RPM | 1550 |
| Mounting Type | Universal |
| Weight | 5.5 lbs |
| Amperage | 1.1 A |
| Noise Level | 50 dB |
| Dimensions | 5.5 x 5.5 x 4.5 inches |
| Airflow | 100 CFM |
-

INDEX
Read more -

WTL20
$5,460.00 Add to cart -

106-514
$0.00 Add to cart -

800-LG
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale!

Hammer Dirls
Original price was: $65.00.$55.00Current price is: $55.00. Add to cart







Reviews
There are no reviews yet.