As this is your own product, the "Add to Cart" button has been removed. Please visit as a guest to view it.
GRC-05
$141.00
The GRC-05 is an explosion-proof electrical enclosure designed for rugged environments, featuring pressure cast aluminum construction and a durable epoxy coating.
Additional information
| Size | 1/2" |
|---|---|
| Box | 1 |
| Packaging Case | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 120/240 VAC |
| Amperage | 15 A |
| Dimensions | 12" x 10" x 6" |
| Weight | 10 lbs |
| Material | Pressure cast aluminum |
| Finish | Epoxy coated |
| Ingress Protection | IP66 |
| Temperature Rating | -40°F to 140°F |












Reviews
There are no reviews yet.