As this is your own product, the "Add to Cart" button has been removed. Please visit as a guest to view it.
GRC-20
$824.00
The GRC-20 is an explosion-proof electrical enclosure made from pressure cast aluminum and coated with epoxy for enhanced durability and corrosion resistance.
Additional information
| Size | 2" |
|---|---|
| Box | 1 |
| Packaging Case | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 120/240 VAC |
| Amperage | 20 A |
| Dimensions | 12" x 10" x 6" |
| Weight | 10 lbs |
| Material | Pressure cast aluminum |
| Coating | Epoxy |
| Certification | Explosion-proof (Class I, Division 1) |












Reviews
There are no reviews yet.