As this is your own product, the "Add to Cart" button has been removed. Please visit as a guest to view it.
GRE-05
$134.00
The GRE-05 is an explosion-proof electrical enclosure made from pressure cast aluminum and coated with epoxy for enhanced durability and corrosion resistance.
Additional information
| Size | 1/2" |
|---|---|
| Box | 1 |
| Packaging Case | 1 |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 120/240 VAC |
| Amperage | 20 A |
| Dimensions | 12" x 10" x 6" |
| Weight | 10 lbs |
| Material | Pressure cast aluminum |
| Coating | Epoxy |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature Range | -40°F to 140°F |












Reviews
There are no reviews yet.