As this is your own product, the "Add to Cart" button has been removed. Please visit as a guest to view it.
GRE-07
$138.00
The GRE-07 is an explosion-proof electrical enclosure made from pressure cast aluminum and finished with a durable epoxy coating, designed for use in hazardous environments.
Additional information
| Size | 3/4" |
|---|---|
| Box | 1 |
| Packaging Case | 1 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Voltage | 120/240 V |
| Amperage | 20 A |
| Dimensions | 12" x 10" x 6" |
| Weight | 10 lbs |
| Material | Pressure cast aluminum |
| Finish | Epoxy coated |
| Ingress Protection | IP66 |
| Temperature Rating | -40°C to +60°C |












Reviews
There are no reviews yet.