OKB1038
$60.53
The FASCO part number OKB1038 is a high-performance shaded pole motor designed for various industrial applications, offering reliable operation and efficient airflow.
Additional information
| Frequency | |
|---|---|
| Power Rating | |
| Voltage | |
| Motor Type | |
| Frame Material | |
| Bearing Type | |
| Enclosure Type | |
| RPM | |
| Mounting Type | |
| Weight | |
| Amperage | |
| Dimensions | |
| Airflow | |
| Frequency | 60 Hz |
| Power Rating | 1/20 HP |
| Voltage | 115 V |
| Motor Type | Shaded Pole |
| Frame Material | Steel |
| Bearing Type | Sleeve |
| Enclosure Type | Open |
| RPM | 1550 |
| Mounting Type | Bracket |
| Weight | 4.5 lbs |
| Amperage | 1.2 A |
| Noise Level | 50 dB |
| Dimensions | 5.5 x 4.5 x 4.5 inches |
| Airflow | 100 CFM |
-

800-LG
Select options This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page -
Sale!

Jack hammer
Original price was: $25.00.$20.00Current price is: $20.00. Add to cart -

737-414
$0.00 Add to cart -

437-10R120
$460.00 Add to cart -

437-8R-120
$431.00 Add to cart -

136
$0.00 Add to cart






Reviews
There are no reviews yet.